Zamanı ölçmek tarihte ilk zamanlarda güneşin yeryüzünde geldiği konumlara göre yapılırken, zamanla kum saatleri, zemberekli saatler ve mekanizmalı saatler icat edilmiştir. Bu gelişmeleri takiben insanların ceplerinde kolayca taşıyabilecekleri köstekli saatler 19. yüzyılda oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Köstekli saatlerin kullanımındaki zorluklar ise, bir pilot için İsviçreli arkadaşı tarafından üretilen özel yapım kol saatinin herkesçe beğenilmesi sonrası aşılmıştır.

Kol saatleri ilk olarak İsviçreli firma tarafından kalitesinden şüphe edilmeyecek kadar özenle üretilmiştir. Ancak gelişen teknoloji ile beraber her üründe olduğu gibi kol saatlerinde de seri üretime geçilmiş ve kalite standartlarını düşüren kol saatleri ortaya çıkmıştır. Peki iyi bir saati tüm bu kalitesiz üretimlerden ayıran faktörler nasıl belirlenebilir? Kaliteli saatalmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken faktörler saatin kordon ve kasa kısımları olmalıdır. Bunun yanında saat üretici firmanın hizmet koşulları ve kalitesi de oldukça önem arz etmektedir.

Saatin kasası ne demektir? Neden önemlidir?

Her makinenin ana mekanizmasının yer aldığı bir kısım vardır. Örneğin masaüstü bilgisayarlarda bu kısım genellikle aşağıda bulunan, üzerinde açma kapama düğmelerinin olduğu kasa kısmıdır. Saatin de kasası, asıl mekanizmayı bulunduran camın altındaki kalın parçadır. Kasa ve mekanizma kısmının iyi olması kaliteli saat denilince ilk akla gelen faktör olmaktadır. Standart erkek saatlerinde genellikle çelik kasa tercih edilir. Ancak klasik saatlerde altın veya gümüş kasaların tercih edildiği de bilinmektedir. Kasanın kaliteli olması, saatin içindeki mekanizmaya zarar vermemek açısından oldukça önemlidir. Kasanın alt kısmında "water proof” veya "water resist” yazması, bu kasanın mekanizmaya su geçişini önlediği anlamına gelmektedir. Bu sayede saat sürekli takılıp çıkarılmadan özgürce kullanılabilmektedir.

Kordon kısmı saatin neresindedir ve neden önemlidir?

Kordon, kol saatini diğer saatlerden ayıran en önemli parçadır. Çünkü saatin bileğinizi saran o şık görünüşünü sağlayan, hem de kullanış açısından çıkarma takma kolaylığı sağlayan kısım saatin kordonudur. Klasik erkek saatlerinde deri kordon en çok tercih edilen malzemedir. Kordonun deri olması saatin kalitesini de fiyatını da artırmaktadır. Ancak plastik benzeri bir malzemeden yapılan kordonlar da eğer kaliteli malzemeden yapıldıysa estetik görünüm ve kullanım kolaylığı sağlayabilmektedir.

Klasik saatlerde ise, kordon kısmı kasa ile aynı malzemeden yapılmakta, kimi zaman altın veya gümüş olabilmektedir. Bu durum saatin bileğe verdiği ağırlığı artırabilse de, şık ve klasik bir görünüm isteyenler için vazgeçilmez olmaktadır. Kordonun kalitesi açısından bir diğer önemli nokta ise takıp çıkarmak için kullanılan mekanizmadır. Bu mekanizmanın kolaylıkla kullanılabilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde takıp çıkarırken kişiyi zorlayacak ve kordona da zarar verebilecektir.

Üretici Firma

Gelişen teknoloji ve sanayi ile beraber birçok saat firması ortaya çıkmıştır. Ancak bunlardan en tanınmış olanları İsveç ve Japon firmaları olarak bilinmektedir. Üretici firmanın tanınmış olması ve kalitesinin yanında, hizmet şartları da önemlidir. Cep telefonu veya beyaz eşya alırken nasıl ki servis şartları göz önünde bulundurulmaktadır, kol saati alırken de firmanın müşteriye verdiği önem, herhangi bir aksaklık açısından verdiği garanti de söz konusu firmanın dolayısı ile ürettiği saatin kalitesini yansıtabilmektedir.