Saatler zamansız aksesuarlardır. Geçmişten günümüze her dönemin ve devrin değişmeyen parçaları olagelmişlerdir. Kıyafetlerimizi tamamlamada en çok tercih ettiğimiz aksesuar da saat olmuştur. Saat kıyafet uyumu konusunda tarz ve stil, dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Her kıyafetin bir tarzı olduğu gibi, her saatin de bir tarzı ve stili vardır. Yapacağımız şey, doğru tarz ve stilleri bir araya getirmek. Sadece, seviyorum veya beğeniyorum diye bir saati rastgele takmak doğru değildir; saat ve kıyafet bir bütün olarak kombinlenir. Doğru kıyafetle, doğru saati tercih etmek önemlidir.

Klasik Kıyafetlerle Uyumlu Saatler

Klasik kesim koyu renk bir takım elbise veya ceketle spor saatler kullanmak, kıyafetin verdiği ciddiyeti törpüler. Bunun yerine, iç kadranı sade, altın veya gümüş kordonlu bir saat tercih edilmeli. Kayış kısmı deri saatler de klasik giyim için iyi bir alternatiftir. Ve renkler… Kıyafet saat uyumu denince dikkat edilmesi gereken bir başka önemli konu da renklerdir. Duygu durumumuzu yansıtabilmek için çoğu zaman renklerden yardım alırız. Kıyafet-aksesuar ikilisinde iyi bir renk uyumu önemlidir. Daha çok günlük hayatta kullanılan karanlıkta parlayan fosfor renkli saatler, klasik bir takımla pek de uyum sağlamayacaktır. Klasik kıyafetlerde daha çok taba renkler, pastel tonlar gibi ara renkler veya siyah lacivert gibi net renkleri tercih etmemiz doğru olacaktır.

Spor Kıyafetlerle Uyumlu Saatler

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan, rahatlığı ve konforu bir arada sunan spor kıyafetleri sevmeyenimiz yoktur. Rahatlığın yanında şık gözükebilmekse, aksesuarlar ve aksesuar-kıyafet kombinleriyle ancak mümkün olmakta. Spor kıyafetlerimiz için tercih edeceğimiz saatler renkli, kayış kısımları silikon, örgü veya şeffaf olabilir. Kronometre, adım sayar gibi özelliklere sahip olan saatler de spor yaparken kullanıma uygundur; işlevleriyle daha programlı spor yapmanızı sağlayacaktır. Spor kıyafet saat uyumunda dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise saati kullanacağımız zamandır. Kordonu veya iç kadranı baskılı, desenli saatleri gündüz kullanmak uygunken, daha sade, baskısız, fosforlu, karanlıkta parlayan kayışa sahip saatleri akşam kullanmak, yerinde ve doğru bir tercih olacaktır.

Tek başına oldukça güzel ve şık olan bir saat, yanlış kombinlemeyle basit bir görünüm de alabilir. Bu sebeple, doğru kıyafet ve saat kombini, hem kıyafetin hem de saatin kendini gösterebilmesi, tarzını yansıtabilmesi için oldukça önemli. Spor bir kıyafetle klasik saat kullanılamayacağı gibi, klasik bir kıyafetle de spor saat kullanılmamalı.