Mekanik saatler, hareket kaynağı, dişli parçalar ve kadran olmak üzere yaklaşık 130 bileşenden oluşur. Komplikasyonlu saatlerde bileşenlerin sayısı doğal olarak daha da fazladır. Kronograf, takvim ve ay evresi gibi fonksiyonlar bileşenlerin sayısını artırır. Saat içinde sağlanan hareketler dişli takımı tarafından iletilir. Peki, mekanik saat özellikleri nelerdir? Mekanik saat nasıl çalışır? Mekanik saatlerin önemi nedir?

Mekanik Saatlerin Özellikleri

Mekanik saatlerde dişli takımı, karakteristik mekanizmalardır. Özellikle saat koleksiyoncuları arasında oldukça popüler olan mekanik saatlerin dünyası, özellikle saat yapımı tekniği konusunda bilgisi olmayanlar için göz korkutucu ve karmaşık olabilir. Kurmalı ve otomatik olmak üzere iki farklı mekanik saat türü vardır.

Mekanik saatler, 20. yüzyıl saat yapımcılığının tüm uzmanlığını ve bilgisini bir araya getiren, komplike özelliklerdedir. İçinde çok sayıda hareketli küçük parça bulunur. Mekanik saatlerin üretimi büyük emek gerektirir. Etkileyici makineler olan mekanik saatler, özellikleri ile birçok insanın hayranlık duyduğu makinelerdir.

Mekanik saatlerin özellikleri şunlardır:

·Mekanik saatlerin hareketi, "motor" olarak da bilinen tamamen mekanik sistemle ile sağlanır.

·Güç, gevşerken birikmiş enerjiyi serbest bırakan ve "ana yay” adı verilen gerilmiş bir yay tarafından üretilir.

·Zaman işleyişi, düzenli bir frekansta ileri geri sallanan bir osilatöre dayanır. Osilatör, genellikle ağırlıklı bir denge tekerleğine bağlı spiral şeklinde saç spreydir.

Mekanik Saat Parçaları Nelerdir?

Mekanik saati temelde analog bir çalışma sistemi ile karakterizedir. Mekanik saat parçaları temel olarak şunlardan oluşur;

·Zemberek:Saatin çalışması için gerekli olan enerjiyi üreten parçadır.

·Dişli takımı: Dişli çarkları olarak da bilinen dişli çarkları, balans çarkına güç iletir. Saniye, dakika ve saati oluşturan parçalar dişli takımıdır.

·Balans çarkı: Sarkaç görevi gören balans çarkı, kesintisiz ileri ve geri hareketi oluşturan parçadır. Zaman sayan asıl parça, balans çarkıdır.

·Maşa (eşapman): Mekanik saatlerdeki "tik tak” sesini veren parça eşapmandır.

·Kadran: Zamanın takip edildiği alandır.

Mekanik Saat Nasıl Çalışır?

Mekanikler saatlerin çalışma prensibi, adının hakkını verecek niteliktedir. Tamamen mekanik olarak işleyen sistem, zamanı kesintisiz takip eder. Mekanik saatin çalışma sistemi temel olarak şöyledir; ana zemberek sıkıştırılarak enerji üretilir. Bu enerji, zembereğin üzerinde bulunan balans çarkını döndürür. Balans çarkı dönerken eşapman dişli takımını hareket ettirir. Böylece saniye, dakika ve saati gösteren sistem işlemeye başlar.

Mekanik Saatlerin Önemi Nedir?

"Mühendislik harikası” olarak görülen mekanik saatlerdeki karmaşık mekanizma, çoğu zaman "sanat” olarak tanımlanır. Mekanik saat mekanizması, aslında birer koleksiyondur. Mekanik saatler, her şeyden önce özel saatlerdir. Gelecek nesillere yadigâr ya da miras olarak bırakılabilecek önemli bir aksesuar olan mekanik saat, yıllar sonra bile kullanılabilir. Gerekli bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

Nostaljik bir ambiyansı bulunan mekanik saatler, koleksiyonerler başta olmak üzere meraklısının gözdesi aksesuarlardır. Bu sebeple mekanik saat fiyatları, marka ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Özellikle erkekler için nitelikli bir aksesuar olan mekanik saat, teknolojik saatlere oranla daha prestijli saat türüdür.