Saatler, en popüler aksesuarlarımızdır. Saat seçmek adeta sanattır. Saat seçiminde saat fiyatları önemli bir faktördür. Bütçenize göre birçok saat modeli bulabilirsiniz. Ancak saat seçerken saat fiyatlarını etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Saatin üretiminde kullanılan teknoloji, saatin barındırdığı teknoloji, saat işçiliği, üretim prosesleri, lüks olması, tasarımı ve markası gibi özellikler saatin fiyatını ya da değerini belirler. Peki, saatler neden pahalıdır? Bazı saat fiyatları neden çok yüksektir?

Marka

Saat markaları, fiyatları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Marka adı, prestij demektir. Rolex, Patek Philippe, Seiko ve daha onlarca saat markası, saatlerin fiyatlarına doğrudan etki eder. Yani en kaliteli markalar en pahalı saatlerle karakterizedir. Bunun sebebi; kalite, işçilik ve prestijle açıklanabilir. Çünkü marka saat satın almakla aynı zamanda prestij de satın alırsınız. Markası bilinmeyen saatler de doğal olarak daha ucuz olacaktır. Lüks ve statüyü temsil eden saat markaları, saat kavramını sanata çevirmiştir.

Teknoloji

Saatin içerdiği teknoloji, saat fiyatları üzerinde etkili olan faktörlerden biridir. Çünkü saat teknolojileri pahalıdır. Saatin üretiminde kullanılan teknoloji de fiyatlar üzerinde etkilidir. Saat markası kullanılan teknolojiyi ithal ediyorsa saat fiyatları daha fazla olacaktır.

Mekanizma

Saat mekanizmaları, otomatik veya mekanik olabilir. Saat mekanizmaları konusunda uzman saat markaları, her geçen gün yeni mekanizmalar geliştiriyor. Daha doğrusu mevcut mekanizmalara üzerine geliştirmeler yapıyor. Bu mekanizmalar, özelliklerine göre saat fiyatları üzerinde doğrudan etkili olacaktır.

İşçilik

Saat el işçiliği de, kalitesini belirleyen bir faktördür. Fabrikasyon saatler daha uygun fiyatlardadır. El işçiliği ile üretilen saatler de doğal olarak daha pahalıdır. El emeği ile üretilen saatler daha kalitelidir. Bu saatler genellikle sipariş üzerine üretilir. Fabrika yerine saat ustaları tarafından tek tek işlenen, el emeği göz nurudur. Bu sebeple el işçiliği ile üretilen saatleri sayısı azdır ve daha pahalıdır.

Üretim

Saat üretimi, saat markasına göre farklı olabilir. Örneğin; geçmişi olan ünlü markalar, daha az sayıda prestijli saatlere odaklanır. Bazı saat markaları da fabrikalarda seri üretimle daha ucuz ve hedef kitlesi geniş saat modellerine yoğunlaşır. Üretim miktarı arttıkça fiyatlar da düşer. Sınırlı sayıda üretilen saatler doğal olarak daha yüksel fiyatlarda satışa sunulur.

Model

Saat modelleri, saat fiyatlarını etkileyen diğer bir faktördür. Kuvars teknolojisi mekanik saatlere ilgiyi düşürse de mekanik saat modelleri hala prestijli saatler arasında yer alıyor. Saat modeli, markalara göre değişir. Bu sebeple marka, model ve fiyatlar arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

Malzeme

Saatlerin üretiminde kullanılan malzemeler, saat fiyatlarını doğrudan etkiler. Çelik veya alaşım metallerden yapılan saatler arasında fiyat farklılıkları olur. Ayrıca, kordonun deri veya metal olması da fiyatları etkiler. Kadran ve cam özellikleri de fiyatları etkiler.