"İsviçre yapımı” terimi, dünyanın en iyi ve güvenilir ürünlerini tanımlayan bir terimdir. Saatler söz konusu olduğunda "İsviçre yapımı” ifadesi daha da anlamlı hale gelir. Bu terim hem saatlerin yapımını hem de yasal bir standardı ifade ediyor. "İsviçre yapımı” saatler dünya çapında tanınan bir unvana sahiptir.

Bir saat, sadece belirli bazı koşulları sağlarsa "İsviçre yapımı” olarak tanımlanır. Birincisi, saatin mekanik aksamının İsviçre menşeli olması; ikincisi, bu saatin İsviçre sınırları içinde bir yerde yapılması ve üçüncüsü de üreticinin saatin son kontrolünü İsviçre’de yapmasıdır.

Neden İsviçre Yapımı Saat?

"İsviçre yapımı saat” demek, bir saatin neden diğer tüm saatlere kıyasla daha üstün ve daha arzu edilir olduğunu ifade eder. İsviçre yapımı saatlerin daha kaliteli olmasının ilk nedeni, mekanizmalarının standardıdır. Saatlerde metal dişliler kullanılır ve elle yapılırlar. Bu özellikleri sebebiyle İsviçre yapımı bir saat –istisnalar hariç- ömür boyu kullanılabilir. Saatin bileşenleri ve bağlantı pimleri güçlü malzemelerden yapılır.

İsviçre yapımı saatlerin bu kadar iyi bir şöhrete sahip olmasının ikinci büyük nedeni de; bu saatlerin hemen hemen hepsinin 316L cerrahi çelik malzeme ile yapılmış olmasıdır. Bu metal malzeme hem endüstriyel hem de biyolojik kaynaklı aşındırıcılara karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca, yüksek dereceli ve metalurjik olarak güçlü bir çeliktir.

İsviçre Yapımı Saatler Hakkında Faydalı Bilgiler

·İsviçre, kol saatini icat eden ilk ülkedir.

·İsviçre yapımı bir saat nesiller boyu kullanılabilir.

·"İsviçre yapımı” terimi, dünya çapında tanınan onay işareti ve kalite damgasıdır.

·İsviçre yapımı saatlerin camları genellikle safir kristal ile yapılır.

·Saatlerin camları, aşırı sertliğe (Mohs ölçeğinde 9) sahip bir malzemeyle kaplanmıştır.

·İsviçre yapımı saatlerin lekelenme olasılığı çok düşüktür; kullanılan malzemelerden dolayı aşınma ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır.

·Bu saatler hipoalerjeniktir; düşük alaşımlara alerjisi olan insanlar için mükemmel malzemelerle donatılmıştır.

·İsviçre yapımı bir saat çizilmeye karşı inanılmaz derecede dayanıklıdır.

·İsviçre saatleri yüksek seviyede kaliteye sahiptir ve taklit edilmesi çok zordur.